Kategórie: , |Značky: |Prečítané za 7,9 min|1579 slov|

Chcel by si si čítať Bibliu, ale nevieš nájsť ten správny spôsob? Chceš vedieť, ako efektívne čítať Božie slovo, aby sa v tebe uchytilo, začalo rásť a prinieslo úrodu? Vyskúšaj so skupinkou toto stretko a nájdeš jednoduchý návod ako na to.

 1. Pracovný list pre každého účastníka (na stiahnutie TU) + pero
 2. Biblia pre každého (aj Stará zmluva)
 3. Pokyny pre animátora na stiahnutie TU

 

STRETNUTIE

Kukučka, zakukaj!

Určite si pamätáte na túto veselú hru, ktorú sme hrávali v škôlke a v škole. Dobrovoľník ide za dvere. Účastníci si spomedzi seba vyberú tri kukučky (pridelia si poradie: prvá, druhá, tretia). Dobrovoľníka zavoláme dnu a postavíme ho chrbtom k ostatným. On po jednom vyvoláva kukučky vetou: „Prvá kukučka, zakukaj!“ Príslušná kukučka zakuká: „Kukuk!“ Jeho úlohou je uhádnuť, kto sa skrýva za jednotlivými kukučkami. Kukučky môžu meniť hlas, aby to pre hádajúceho bolo ťažšie. Hádanie si môžu vyskúšať aj viacerí.
Príjemný návrat do detských čias!

Opýtaj sa tých, ktorí boli za dverami:

 • Bolo ťažké uhádnuť jednotlivé kukučky?
 • Čo ti pomáhalo v hádaní? Čo ťa naopak plietlo a mýlilo?

Na stretku o tom, ako môže naša viera rásť, sme povedali, že je potrebné čítať Bibliu. Jedným z dôvodov je, že v nej môžeme počuť Boží hlas. V tomto prípade nebudeme musieť hádať, komu ten hlas patrí, pretože máme istotu, že cez Bibliu sa nám prihovára sám Boh.

A) Začneme v knihe Gen 2,7-22. Požiadaj niekoho z účastníkov, aby text prečítal.
Diskusia:

 1. Aký vzťah mali s Bohom Adam a Eva?
 2. Ako blízko boli pri Bohu? Bol ich vzťah s ním bezprostredný, priamy?
 3. Čím sa ich kontakt s Bohom odlišuje od nášho vzťahu s ním v dnešnej dobe?

B) Prečítajme si Gen 12,1-7.
Diskusia:

 1. Aký vzťah mal Abrahám s Bohom?
 2. Ako blízko bol pri Bohu? Bol jeho vzťah s ním bezprostredný, priamy?
 3. Čím sa jeho kontakt s Bohom odlišuje od nášho vzťahu s ním v dnešnej dobe?

C) Prečítajme si Ex 3,1-10
Diskusia:

 1. Aký vzťah mal Mojžiš s Bohom?
 2. Ako blízko bol pri Bohu? Bol jeho vzťah s ním bezprostredný, priamy?
 3. Čím sa jeho kontakt s Bohom odlišuje od nášho vzťahu s ním v dnešnej dobe?

D) Teraz sa presuňme do Nového zákona. Vyhľadajte si Sk 9,1-8.

Diskusia:

 1. Aký vzťah mal apoštol Pavol s Bohom?
 2. Ako blízko bol pri Bohu? Bol jeho vzťah s ním bezprostredný, priamy?
 3. Čím sa jeho kontakt s Bohom odlišuje od nášho vzťahu s ním v dnešnej dobe?
  Ľudia niekedy závidia Adamovi, Abrahámovi, Mojžišovi či Pavlovi, ale aj my môžeme mať rovnaký vzťah s Bohom ako mali oni. Ba v prípade starozákonných postáv máme obrovskú výhodu: máme Ducha Svätého a plné zjavenie Božej vôle v Biblii. Tá nám umožňuje počuť Boží hlas – priamo a jasne.
 • Pozrel si sa už niekedy na čítanie Biblie týmto spôsobom?
 • Pre koľkých z vás je čítanie Biblie nudné, mätúce či ťažké?
 • Pomôže ti poznanie, že Biblia je Božím hlasom, zmeniť tvoj postoj k jej čítaniu?
 • Ako často čítaš Bibliu? Aký vplyv to má na tvoj vzťah s Pánom?

Ak túžiš po blízkom vzťahu s Bohom, potrebuješ počuť jeho hlas. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je čítať jeho Slovo. Mojím  cieľom nie je vo vás vzbudzovať pocity viny, ale pomôcť vám, aby ste vo väčšej miere počuli Boží hlas.

Ponúknem vám niekoľko spôsobov, ako sa naučiť používať Bibliu:

• Príslovie na deň

Kniha Prísloví sa nachádza v Starej zmluve a obsahuje príslovia a rozličné rady do života. Táto kniha obsahuje toľko kapitol ako mesiac dní, teda 31 (áno, viem, niektoré ich majú aj menej). Skús si každý deň v tomto mesiaci prečítať jednu kapitolu. Ak je dnes siedmeho, tak začni siedmou kapitolou. Skús si zapamätať jedno príslovie do týždňa. Príslovia sa učia ľahko a sú veľmi užitočné.
Dobrovoľná aktivita: Aby si účastníkom ukázal, ako na to, nech si podľa dnešného dátumu prečítajú príslušnú kapitolu z Prísloví (daj im na to cca. 8 min.). Potom nech každý povie, aká myšlienka ho zaujala a čo sa z tejto kapitoly môže naučiť.

• Zrkadielko, povedz že mi…

Ráno určite tráviš nejaký čas pred zrkadlom: umývaš si zuby, češeš sa, holíš, maľuješ… Bez ohľadu na to, čo robíš, môžeš si popri tom čítať niečo z Biblie. Nájdi si v Biblii povzbudivé citáty a napíš si ich na kartičky alebo samolepiace papieriky. Prilep si ich na zrkadlo a vždy, keď sa ráno budeš „dávať do parády“, opakuj si tieto verše v hlave. Môže byť lepší spôsob, ako začať deň, než s Božím slovom? Bude to mať aj ďalšie výhody: ľahko sa naučíš niekoľko veršov naspamäť a nebudeš sa aspoň prehnane trápiť svojím výzorom!
Keď sa jeden verš naučíš naspamäť, nahraď ho iným.
Dobrovoľná aktivita: Doma si priprav kartičky z tvrdého farebného papiera a napíš na ne povzbudivé verše z Písma. Ak ti narýchlo žiadne nenapadnú, na konci dokumentu nájdeš zopár tipov. Rozdaj ich účastníkom, aby si ich pripevnili na zrkadlo, alebo na PC monitor. Nabudúce ich nezabudni preskúšať, či sa ich skutočne naučili naspamäť.

• Píš a bloguj o Biblii

Skvelý spôsob, ako prehĺbiť čítanie Biblie, je spojiť ho s písaním. Písanie „denníka“ ti môže pripadať zastarané, ale aj dnes to mnohí robia. Jediný rozdiel je v tom, že to nazývajú blogovanie. Akúkoľvek formu si zvolíš (papierovú alebo digitálnu), v podstate ide o to, že si zapisuješ svoje myšlienky a úvahy o texte, ktorý si čítal. Výhodou blogu je, že svoje myšlienky môžeš ľahko zdieľať a prečítať si reakcie iných.
Skús začať jedným z evanjelií a zamýšľaj sa nad Ježišovým životom. Alebo si prečítaj Skutky apoštolov a porovnaj prvotnú cirkev s dnešnou. Premýšľaj nad prečítaným textom, zapisuj si svoje modlitby a Božie odpovede, alebo povzbudzuj iných blogerov. Pozvi svojich priateľov, aby si čítali tvoj blog a komentovali ho.

Dobrovoľná aktivita: Môžeš im odporučiť blog napr. na Mojej Komunite (stačí si vytvoriť profil a môžeš blogovať). Ak máte na stretku notebook a pripojenie na internet, môžeš im ukázať, ako sa zaregistrovať.

• Čítaj pomaly/mysli pomaly

Nemusíš mať obavy, že musíš toho prečítať naraz veľa. Sústreď sa na porozumenie textu. Prečítaj si verš a premýšľaj o ňom. Prečítaj si ho aj niekoľkokrát. Čo znamená? Čo ti hovorí? Čo sa z neho môžeš naučiť? Takýmto spôsobom z čítania Biblie vyťažíš naozaj veľmi veľa.
Dobrovoľná aktivita: Vyber krátky žalm alebo niekoľko veršov z dlhšieho žalmu. Čítajte si ho po jednom verši a nechajte si čas na premýšľanie. Na koniec sa porozprávajte, čo vám napadlo, čo ste sa naučili. Každému možno napadne niečo iné, a tak sa navzájom obohatíte.

• Nájdi si plán čítania Biblie

Existuje veľa programov čítania Biblie. (Na internete ich nájdete niekoľko. Dá sa kúpiť aj v tlačenej podobe za menej ako 1 Eur.)Môžeš sa rozhodnúť prečítať celú Bibliu za rok, alebo sa sústredíš iba na Novú zmluvu. Plán čítania Biblie určuje, aký úsek si máš prečítať každý deň. Nemalo by ti to zabrať viac ako 20 min. denne.

Poznámka: Možno by ste sa mohli ako skupinka dohodnúť na spoločnom programe čítanie Božieho slova a povzbudzovať sa v tom, aby ste vytrvali.
Existuje omnoho viac rád pre čítanie Biblie, my sme si dnes povedali iba o niektorých. Dúfam, že si niektorú z nich vyberieš a budeš ju používať každý deň, až sa stane pre teba prirodzeným zvykom.
Nabudúce sa porozprávame o tom, ako sa vám darilo v čítaní Biblie.

Modlite sa za to, aby každý z účastníkov získal túžbu čítať Božie slovo.
Modlite sa aj za potreby všetkých účastníkov.

 

Copyright [2013] Kids Sunday School Place, Inc.

Used by permission www.kidssundayschool.com