Kategórie: , |Prečítané za 9,1 min|1773 slov|

„Môj dom – môj hrad.“

Cieľ: Vnímať potrebu skrášľovania svojho domova a okolia. Prijať spoluzodpovednosť za stav verejných veci. Podnietenie k tvorbe dlhodobejších plánov pre svoj dom a okolie. Používať veci šetrne. Budovať schopnosť vyrábať si veci, recyklovať, šiť, zdieľať nepotrebné.

Obsah: Ochrana majetku. Verejný majetok a správanie sa k nemu. Moje stromy a rastliny. Kreatívne znovu využívanie starých vecí.

1. časť: Príbeh: O rybárovi a jeho žene

Sedel raz rybár na brehu, udicou čeril vodu, no nie a nie chytiť žiadny úlovok. Po dlhých hodinách mu konečne začalo udicou mykať. Statočne s ňou zápasil, až sa mu podarilo vytiahnuť zlatú rybku. Prehovorila naňho ľudským hlasom: „Rybár, prosím, pusti ma späť do vody. Nie som ja žiadna ryba, ale zakliaty princ. I chuť mám príkru, veru by si si nepochutnal … Nechaj ma ešte žiť!“ Rybárovi sa ryby uľútostilo a hodil ju nazad do vody. Keď to však povedal doma žene, hneď sa doňho pustila: „Mal si ty pre nás poriadny dom vypýtať! Hľa, ako biedne tu žijeme v starej chatrči. Už aj sa tam vráť a vybav nám dom!“ Rybár sa vykrúcal, nebolo mu veľmi po vôli ísť sa rybe domu doprosovať, no žena bola neústupčivá. Vrátil sa teda nazad k moru a volal: „Hopsa-rata, hipsa-rata, poďže ku mne, rybka zlatá!“ Rybka priplávala k mužovi a vypleštila naňho oči. „No čo je? Čo je?“ Vysvetlil jej rybár, že jeho žene sa domu zachcelo. „Tak choď nazad za ňou, už má dom, aký chcela mať,“ plesla ryba chvostom. Rybár sa pobral za ženou a našiel ju spokojne sedieť v novom dome. Obaja si pochvaľovali, ako dobre pochodili. No prešiel týždeň, prešli dva a žene sa začalo máliť. „A nebolo by nám lepšie, keby sme radšej na zámku bývali? Nože choď za tou rybou ešte raz a vybav to!“ Muž sa vykrúcal, ale žena si prianie nemienila dať vyhovoriť. Vybral sa k moru, zastal si na brehu a zvolal: „Hopsa-rata, hipsa-rata, poďže ku mne, rybka zlatá! “„No čo je, čo je?“ priplávala rybka. „Žena mi už nechce bývať v dome, zámku sa jej zachcelo,“ hlesol utrápene muž. „Už ho má!“ plesla ryba chvostom a odplávala. Utekal teda rybár za ženou a naozaj ju našiel stáť pred palácom. Žena ho vzala za ruku a spolu prešli všetky chodby, dívali sa von vysokými oknami na ďaleké more a tešili sa. „Koľkej krásy sme sa dožili.“ Ráno sa však znovu zobudila s pocitom, že chce ešte viac. „Okolo nášho zámku je krásna krajina. Prečo nám nepatrí aj tá? Mohli by sme jej kraľovať! Nože, muž môj, len sa ty pekne znovu vyber za tou rybou a povedz jej, že ja potrebujem byť kráľovnou!“ šermovala pred mužom odhodlane rukami. Mužovi neostávalo iné, len ženu poslúchnuť. Skormútene teda opäť zastal na brehu a zvolal: „Hopsa-rata, hipsa-rata, poďže ku mne, rybka zlatá!“ „No čo je, čo zase chceš?“ priplávala rybka. „Tá moja žena vymýšľa, že chce byť kráľovnou.“ „Vráť sa ty pekne, rybár, domov a bývať budete už zase vo svojej chatrči,“ plesla ryba chvostom a odplávala. Od toho dňa sedela žena s rybárom už zase v starej chatrči a sedia tam dozaista dodnes.

Otázky na diskusiu animátora s účastníkmi:

 1. Aké ponaučenie plynie z tohto príbehu?
 2. Čo sa vám páčilo na správaní rybára a čo sa vám nepáčilo na správaní jeho ženy?
 3. Ako by ste postupovali vy, keby ste boli zlatou rybkou?
 4. Čo by ste si priali od zlatej rybky?
 5. Ste spokojný s domom, ktorý máte, čo by ste na ňom zmenili?

Úloha:

Na stretku si nakreslite svoj dom, v ktorom bývate a potom si vedľa neho nakreslite svoj vysnívaný dom. Porozprávajte sa spolu, čo všetko musíte spraviť pre to, aby sa vám splnil váš sen o vysnívanom dome.

2. časť: Chráň seba i svoj majetok

Každý z nás je počas svojho života vystavený určitému riziku náhodnej udalosti, ktorá môže mať nepríjemný dopad i na našu finančnú situáciu. Napríklad strata zamestnania, úraz, ktorý si vyžiada práceneschopnosť, povodeň, silná búrka, ktorá poškodí dom, rozbité okno pri hre s loptou, dopravná nehoda a pod. Dôležité je, aby sme nežili každý deň svojho života v strachu, že sa mne alebo môjmu majetku môže niečo nepríjemne stať. Pred rôznym rizikom nás chráni poistenie. Poistenie je hlavným predmetom činnosti poisťovní. Poisťovňa preberá riziká svojich zákazníkov. Poistenie vzniká na základe uzatvorenia poistnej zmluvy s poisťovňou. Každý mesiac sa platí dohodnutá suma poistného. Ak dôjde k vzniku poistnej udalosti, poisťovňa vám vyplatí náhradu škody.

Poistenie delíme na:

 1. Životné poistenie – životných poistení môže mať jeden človek viacero, pretože ľudský život a zdravie sú nevyčísliteľne.
 2. Neživotné poistenie – nahradí škody napríklad na majetku. Neživotné poistenie na ten istý predmet poistenia môže byť uzatvorený len raz. Napríklad dom si nemôžeš poistiť dvakrát. Inak by išlo o poistný podvod, čo je trestný čin.

 Úloha:

 1. Rodina Novákovcov žije na dedine v dome. Majú jedno dieťa, ktoré navštevuje materskú školu. Okrem domu majú auto a veľkú záhradu. Vyberte z ponúkaných poistných produktov tie, ktoré by ste rodine odporučili tak, aby bola úplne chránená.
 2. Pri každom poistnom produkte označte, či ide o životné alebo neživotné poistenie.

 1. Povedzte, v ktorých prípadoch ide o dobrovoľné zmluvné poistenie a v ktorých prípadoch ide o povinné zmluvné poistenie?
 2. Okrem zmluvného poistenia existuje ešte zákonné poistenie, vedeli by ste povedať aké existuje zákonné poistenie?

3. časť: Starostlivosť o dom

Novinový článok: Manželia kúpili starý dom na dedine. Po jeho rekonštrukcii sa naňho chodia pozerať celé davy ľudí.

Majitelia našli túto budovu v zlom stave. V roku 2007 kúpili dom a v roku 2009 po druhej rekonštrukcii už prijímali hostí. Tento dom rekonštruovali do dávneho pôvodného stavu a to nie len z vonka, ale aj z vnútra. Počas rekonštrukčných prác sa im podarilo pekne pomaly kúpiť všetko zariadenie. Spoznali veľa dobrých ľudí. Počas tých dvoch rokoch kupovali starožitný nábytok a príslušenstvo takmer z každého kúta krajiny. Najdôležitejším aspektom pri zariaďovaní vidieckeho domu bolo nájsť miesto pre odpočinok pre rodinu a priateľov. Ten kto vkročí do domu, má pocit, že tento dom len nedávno opustil pôvodný majiteľ.

Otázky na diskusiu animátora s účastníkmi:

 1. Ako sa vám páči dom po rekonštrukcii. Páči sa vám myšlienka zachovania starého nábytku?
 2. Porozmýšľajte čo všetko by sa dalo obnoviť zo starých veci?

Viacero vecí, čo nájdete doma len tak pohodených sa dajú kreatívne obnoviť a vdýchnuť im život. Napríklad starý nábytok sa dá pomocou pár klincov opraviť, namaľovať. Starý roztrhaný gauč sa da krásne zošiť a potiahnuť novou látkou. Myslíte, že je to spôsob ako sa môžu peniaze ušetriť?

 Úloha:

Na stretku sa pokúste obnoviť nejaký starý nábytok, ktorý doma nájdete

4. časť: Starostlivosť o záhradu a ulicu

„Dávajte pozor, čo dnes sejete, pretože to určí, čo v budúcnosti zožnete.“

Praktické tipy ako sa starať o záhradu a ulicu:

 1. Pestovať si vo svojej záhrade, záhradke ovocie a zeleninu. Pravidelne sa starať o stromy a bylinky, orezávať stromy, obstrihávať bylinky. Takto vypestované ovocie a zelenina sú oveľa zdravšie a lacnejšie.
 2. Ovocie si zavárame, aby sme mali aj na zimné obdobie alebo dáme si ho zamraziť do mrazničky. Zeleninu uskladňujeme v chladnejších priestoroch domu.
 3. Počas leta polievame s dažďovou vodou alebo využívame vodu zo studne, ak máme.
 4. Pozametať si na svojom dvore, na jeseň pohrabať lístie.
 5. Záhradne náradie nemáme porozhadzované po celom dvore, záhrade, ale máme ho uskladnene na jednom mieste a staráme sa o jeho údržbu.
 6. Kompostujeme alebo odpad zo záhrady (trávu, burinu) umiestňujeme v obci do kontajnerov určených na biologický rozložiteľný odpad.
 7. Recyklujeme odpad (plasty, papier, sklo, …).
 8. Staráme sa o svoju ulicu, chodník pred domom, ako o svoj vlastný, aj napriek tomu, že ide o verejný priestor. Napríklad pozametáme chodník, pozbierame odpadky po ulici, v zime odrhneme sneh pred domom.
 9. Svoj pozemok máme oplotený, staráme sa o svoj plot, napr. ak je z dreva alebo železa, tak ho občas natrieme.
 10. Nevypúšťame svoje zvieratá najmä psy na ulicu, aby sme neohrozili iných ľudí.

Aké ďalšie praktické typy starostlivosti o záhradu a ulicu poznáte alebo využívate?

Veľkou inšpiráciou môže byť ekologická farma s názvom Adamov dvor, ktorá vznikla pod záštitou Gréckokatolíckej rómskej misie. Adamov dvor má byť pozitívnym príkladom ekologického poľnohospodárstva, v ktorom sa budú využívať prvky permakultúry. Jeho cieľom bude podpora Gréckokatolíckej rómskej misie, spolu so zamestnávaním a vzdelávaním rómskej komunity.

www.adamovdvor.sk

https://www.facebook.com/AdamovDvor

 Úloha:

Na ďalšie stretko si môžete dohodnúť vzdelávací seminár na tému starostlivosti o záhradu s organizáciou Adamov dvor alebo nejakou inou podobnou ekologickou organizáciou vo svojom okolí.

 

Predošlá téma: 4. časť: OSOBNÉ VLASTNÍCTVO

Celú Metodiku ZKSM o finančnej gramotnosti si môžete stiahnuť – Metodika ZKSM o finančnej gramotnosti